This recipe has been very slightly modified from the original (Green Kitchen Stories, 17 July 2011).  Please check out the original as it is an awesome site and they have actual photos (like, ones taken with a camera).

This was eaten with the hummus and baba ghanoush posted yesterday, as well as a cucumber-dill yogurt sauce (see below) and a simple salad of mixed greens, cucumbers, onions, peppers, and feta.  We wrapped it up in either lettuce leaves (gluten-free option) or pita.  Also recommended would be eating the falafel, hummus, baba ghanoush, and yogurt sauce on top of the salad.

 

Herb and Pistachio Falafel

8 sprigs of fresh mint
8 sprigs of fresh basil (or any other fresh herb – GKS used parsley)
2 cups pistachio nuts (well, we ran out of pistachios and a cup and a half, so supplemented the rest with almonds)
3 cups chickpeas (roughly equivalent to a can and a half – decrease for a less creamy texture – drained and rinsed)
2 cloves garlic
½ small onion
3 tbsp olive oil
1 tsp cumin
1 tbsp buckwheat flour (though any will do, this is gluten-free)
1 tsp baking powder

Start by blending the herbs in a food processor for about 30 seconds. Add pistachio nuts and pulse until well combined.  Add the chickpeas and the rest of the ingredients into the food processor and mix for about a minute.  Try to keep the texture of the falafel dough a little rough. Make 24 small round falafels, place on a baking sheet covered with parchment paper and bake for about 15 minutes on 375°F, turn every 5 minutes to get an even brown color.

Ours made 25 falafel and was absolutely delicious.  We’ll each get two meals out of it.

Total cost: Around $8.50, or $2.83 per person.

 

Cucumber-Dill Yogurt Sauce

1 cup Greek yogurt

2 t dill (we used dried, but fresh is recommended)

Half a cucumber, diced

Juice of one small lime

Mix ingredients and serve chilled.

Total cost: Around $2 , or $0.67 per person.

Salad cost a total of $6, or $2 per person, and olives cost $3.50 for 0.4 lbs.

 

Total cost of the mezze meal was therefore $0.67 (hummus) + $1 (baba ghanoush) + $0.67 (yogurt) + $2 (salad) + $2.83 (falafel) + $1.17 (olives) = $8.34 per person, for three of us, meaning $25 total.

Advertisements